Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ubital/domains/modernizmasateiciai.ubie-dev.lt/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ubital/domains/modernizmasateiciai.ubie-dev.lt/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ubital/domains/modernizmasateiciai.ubie-dev.lt/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Apie - Modernizmas ateičiai | Kaunas 2022

Apie

Kaunas ir Kauno rajonas tarpukariu tapo reikšmingų Lietuvos ir Europos istorijos įvykių epicentru. Šio laikotarpio palikimas – daugiau kaip 6000 modernizmo dvasia sukurtų pastatų, išlikusių iki mūsų dienų. Tačiau tai ne tik pastatai ir vietos, bet ir jų autoriai, statytojai, puoselėtojai. Kartu tai ir jų likimai. Turėti tokį koncentruotą palikimą, persunktą pačių įvairiausių individualių istorijų ir reikšmių, yra didžiulė vertybė. Tai gyvas istorijos liudijimas apie klestėjimo ir modernėjimo laikotarpį, keitusį nusistovėjusios kasdienybės įpročius, sutapusius su didžiuliais pokyčiais Europos ir pasaulio miestuose, gyvenvietėse ir jų architektūroje. Per labai trumpą laiką modernizmas tapo dominuojančiu architektūros stiliumi. Tačiau daugybė šių pastatų šiandien vis dar yra prastos būklės, pamiršti, apleisti ar net tušti. Ką galime padaryti, kad tai pakeistume? Pirmiausia, sukurti emocinį ryšį su šiuo paveldu.

„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinės“ programa „Modernizmas ateičiai“ – tai atvira iniciatyvų ir susitikimų erdvė, kurioje bendroms diskusijoms idėjų dirbtuvėms, meno ir kultūros veikloms susitinka įvairių sričių profesionalai, pastatų savininkai, paveldo bendruomenė ir kultūros iniciatyvų atstovai, drauge kuriantys modernistinio paveldo išsaugojimo, interpretacijos ir sklaidos strategiją. Mūsų tikslas – sužadinti atsakomybę už mūsų aplinką ir kurti emocinį ryšį su urbanistiniu peizažu bei kultūra. Europos kultūros sostinės vardas – tai laimėjimas, suteikiantis galingą impulsą kurti modernizmo paveldo išsaugojimo sėkmės istoriją, kurioje paveldas pasitelkiamas kuriant šiuolaikišką dabartį.

Projektai

Kauno modernizmas 360/365

Projektas siekia stiprinti Kauno, kaip modernizmo miesto, tapatumą. Skaičius 360 simbolizuoja visas įmanomas modernizmo perspektyvas: kultūrinę, politinę, ekonominę ir t.t. Skaičius 365 skirtas atkreipti dėmesį į kasdienybės paveldą. Tai ne tik bažnyčių, muziejų, įstaigų lankymas ypatingomis progomis, bet ir kasdienybės architektūra: gyvenamieji namai, pramonės pastatai, laisvalaikio vietos. Projektą sudaro svetainės www.modernizmasateiciai.lt pagrindu buriama paveldo bendruomenė, kaupianti ir besidalinanti žiniomis apie Kauno ir kitų Lietuvos ir Europos miestų modernizmo objektus, jų gyventojus ir įvykius. Gerųjų praktikų sklaida, kūrybinės dirbtuvės, edukacija. Menininkų kvietimai ir rezidencijos, skirtos vykdyti menines modernizmo interpretacijas ir kurti meninius projektus modernizmo erdvėse. Įvairūs bendri projektai su vietos ir užsienio partneriais.

„Miesto karūna“

Didysis Europos kultūros sostinės 2022 metų atidarymo renginys, apjungiantis modernizmo paveldą ir urbanistinę aplinką. Modernaus Kauno simbolis – Kristaus prisikėlimo bažnyčia, yra vienas labiausiai įkvepiančių europietiškų vokiečių ekspresionisto Bruno Taut Die Stadkrone („miesto karūnos“) idėjos pavyzdžių. Statant šią bažnyčią, buvo planuojama ją apšviesti galingomis elektros šviesomis, kurios, atsispindėdamos nuo bažnyčios, apšviestų ir jos aplinką. Ši idėja niekada nebuvo įgyvendinta, nes nebaigta statyti bažnyčia sovietmečiu buvo paversta radijo gamykla. Šviesų festivalio metu, ši idėja bus realizuota pasitelkiant šiuolaikines skaitmenines ir šviesos technologijas, įtraukiant ir kitus reikšmingus pastatus, nušvisiančius naujomis spalvomis.

Videofilmas

Pasaulyje yra šimtai mažai žinomų vietovių, kuriose modernizmas suvaidino svarbų vaidmenį formuojant vietos dvasią. Tai tokie miestai kaip Gdynė, Brno, Lvovas, Charbinas, Asmara, Jekaterinburgas ir kt. Kaunas – ne išimtis. Nepaisant politinių ir kultūrinių skirtumų, šiuos miestus kažkada siejo ta pati globali idėja, o šiandien vienija tas pats modernizmo architektūros palikimas – tuometinės Europos ir pasaulio veržlumo ir optimizmo liudininkas. Projekto metu bus kuriamas videofilmas, kuriuo siekiama atskleisti skirtingas modernizmo variacijas pasauliniu mastu, tuo pačiu, galbūt, papasakojant ir tarpukario Europos istoriją. Filmas bus pristatytas 2022 metais.

Partneriai ir draugai: